GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 10548469
*
nr 1054 8469
Jardiniere
Jugend, majolika, längd: 41 cm
Kondition: kantnagg
Utrop:
800 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 september 2016
kl 20:56:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/9 23:48:16
1
500 kr
5/9 13:20:58
2
600 kr
5/9 16:55:31
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau blomkruka jardiniere jugend jugend-stil jugendstil keramik kruka majolika
-
2018 Jardiniere
silver. Längd: 41cm. Vikt: 696g
Aktuellt bud: 2.800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:55
*
Jardiniere
Kondition: kantnagg
nr 1054 8469
Jardiniere
Jugend, majolika, längd: 41 cm
Kondition: kantnagg
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 september 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/9 23:48:16 | 1 | 500 kr |
5/9 13:20:58 | 2 | 600 kr |
5/9 16:55:31 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau blomkruka jardiniere jugend jugend-stil jugendstil keramik kruka majolika
-
2018 Jardiniere
silver. Längd: 41cm. Vikt: 696g
Aktuellt bud: 2.800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:55